Меню Закрити
Облік товарних запасів

Облік товарних запасів

За наказом Міністерства фінансів України, з листопада 2021 року, більшість фізичних осіб - підприємців зобов'язані дотримуватися Порядку обліку товарних запасів. За порушення Порядку обліку руху товарно-матеріальних запасів передбачено штрафи. Тому підприємцю важливо ознайомитися з цими змінами та вирішити, що він має робити в нових умовах.
Облік товарних запасів

О приказе Минфина об учете товарных запасов для ФЛП в 2022 году

За наказом Міністерства фінансів України, з листопада 2021 року, більшість фізичних осіб - підприємців зобов'язані дотримуватися Порядку обліку товарних запасів. За порушення Порядку обліку передбачено штрафи. Тому підприємцю важливо ознайомитися з цими змінами та вирішити, що він має робити в нових умовах.


Хто з підприємців має вести облік товарних запасів?

Облік товарних запасів зобов'язані вести фізичні особи - підприємці, які здійснюють розрахункові операції, на таких системах оподаткування:

  1. на загальній системі оподаткування;
  2. на ЄП, платник ПДВ;
  3. на ЄП, які здійснюють такі види діяльності:
    - реалізують технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
    - реалізують лікарські засоби, а також вироби медичного призначення;
    - реалізують ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Як потрібно вести облік товарних запасів у 2022 році?

Нові правила ведення обліку товарних запасів на підприємстві передбачають:

  1. перед початком обліку та контролю товарних запасів підприємцю необхідно виконати у вільному вигляді опис залишків товарів. В описі мають бути зазначені найменування товару, його кількість та вартість. Вартість визначає підприємець самостійно за первинними документами, закупівельними або відпускними цінами.
  2. облік товарно матеріальних запасів можна вести як у паперовому, так і у електронному вигляді;
  3. вести облік товарних запасів у бухгалтерії необхідно у спеціальній формі обліку товарних запасів;
  4. записи у форму обліку вносяться на підставі первинних документів;
  5. облік ведеться за місцями продажу та за місцями зберігання (окремо по кожному).

В обліку товарних запасів у бухгалтерії важливо зазначити, що:

  1. записи у вигляді обліку мають вестися в хронологічному порядку надходження чи вибуття товарів;
  2. до форми обліку НЕ включаються дані про продаж через реєстратор розрахункових операцій;
  3. за необхідності внесення виправлень у формі обліку, необхідно дотримуватися встановленого порядку;
  4. підприємець повинен зберігати форму обліку та первинні документи у місці продажу до моменту вибуття останньої одиниці товару, зафіксованої у первинних документах;
  5. щомісячно первинні документи повинні групуватися в хронологічному порядку їх відображення у формі обліку та/або підшиватись для подальшого зберігання разом з формою обліку.

Очевидно, що дотримання нового Порядку обліку у паперовому вигляді займатиме щомісяця значний час і вимагатиме підвищеної уваги підприємця.

Автоматизація обліку товарних запасів дуже спростить цю задачу.


Переваги ведення обліку товарних запасів в електронному вигляді

Вести облік товарних запасів в електронному вигляді за новими правилами можливо за допомогою онлайн-бухгалтерії Dilovod.

  1. Dilovod підтримує облік товарних запасів для фізичної особи – підприємця на будь-якій системі оподаткування. Підходить як для обліку товарних запасів у роздрібній торгівлі, так і для обліку товарних запасів в оптовій торгівлі.

  2. Легко виконати опис залишків товарів. 

  3. У Dilovod є можливість реєстрації всіх необхідних первинних документів. Наприклад, накладні, фіскальні чеки, товарні чеки, авансові звіти, що містять реквізити, документи, що дозволяють ідентифікувати постачальника та одержувача товару

  4. У Dilovod є Форма обліку товарних запасів, яка формується автоматично на підставі первинних документів, внесених до обліку (надходження та продаж товару, а також повернення, переміщення, списання тощо).
  5. Документи автоматично сортуються у хронологічному порядку.

  6. Dilovod має  власний ПРРО, тому виключення даних про продаж через реєстратор розрахункових операцій проводиться автоматично.

  7. У Dilovod є можливість вести облік за декількома місцями зберігання товару. Це може бути не тільки облік товарних запасів на складі, але й торгових точок, контрагентів, співробітників. І що дуже зручно, у первинних документах реалізовані різні види складських операцій для всіх типів місць зберігання. По кожному місцю зберігання ведеться кількісно-сумовий облік, формуються звіти про закупівлю, продаж та складські залишки. Кожну цифру звіту можна деталізувати та подивитися якими документами вона сформована.

  8. Dilovod працює онлайн, що дозволяє мати доступ до всіх необхідних первинних документів та форм у будь-який час через мобільний телефон, планшет або комп'ютер у будь-який час.
Форма обліку товарних запасів у Dilovod.

З чого розпочати облік товарно-матеріальних запасів?

Перед початком бухгалтерського обліку товарних запасів потрібно виконати опис залишків товарів. Якщо Ви новий користувач Dilovod, Вам необхідно підготувати файл Excel з даними, що містять, найменування товарів, його кількість на залишку, закупівельні та відпускні ціни. Після цього служба підтримки допоможе завантажити його в систему і перший рядок у формі обліку запасів, що містить початкові залишки, з'явиться автоматично. Якщо Ви вже вели облік в Dilovod, опис залишків товарів легко сформувати за допомогою звіту по складу.

Замовте демо

Щоб побачити, як працює на практиці облік товарно-матеріальних запасів та розрахунків з постачальниками, залиште заявку на безкоштовну демонстрацію.


Не хочеточете реєструватися?
Замовте первинну консультацію.